Operacja Egida - walki o Stratis

Tutaj należy prowadzić wojny i konflikty do nich zbliżone
Post Reply
User avatar
Edek
Posts: 294
Joined: Sat Sep 08, 2012 2:10 pm

Operacja Egida - walki o Stratis

Post by Edek » Thu Nov 01, 2018 10:04 pm

https://www.youtube.com/watch?v=cSH-_ScN6G0 Podkład muzyczny

=================================================================================

OPERACJA EGIDA
=================================================================================

Image
(...) tsunami zabrało nam domy, zabrało nam rodziny, ale nie zabrało nam nas – braci, towarzyszy! Nasi bracia z kontynentu nie przezwyciężyli zła które zaległo u wybrzeży naszego domu. Światło znów uległo mroku, ale my mamy światło w sobie!
Wieczne ognie prowadzą nas od tysięcy lat, prowadziły naszych ojców i prowadzić będą naszych synów! Stoimy tutaj, na naszej ziemi w obliczu zła, w obliczu mroku! Altianie są jego heroldami i tak jak ma to miejsce na co dzień mrok przewyższa światło! Jednak przygaszony płomień będzie się tlił, przez rok, pięć, dziesięć, dwadzieścia lat i dalej! Nie damy się zgnieść!
Wkrótce być może spotykając naszych przodków powiedźcie z dumą! Walczyłem za wolne Stratis! Umarłem za wolne Stratis!
Bracia i siostry w Devrekani, ale i dalej przyjaciele na całym świecie. Dziś pod okutymi w żelazo butami kres spotyka marzenia o wolnym Stratisie, pamiętajcie naszą ofiarę! Pamiętajcie nasze poświęcenie! I przede wszystkim pamiętajcie, że Persowie z Stratisu nie poddali się!

Tutaj mężczyzna odwraca wzrok do obiektywu kamery rozglądając się pośród zgromadzonych na placu żołnierzy. Kamera również w nieudolny sposób próbuje to robić - po chwili zza kadru wydobywa się ostatni akord przemowy.

A teraz dość słów, niechaj zapłoną ogień, niech kurwie syny Anvaresa widzą dobrze swoją zgubę w jego blasku!
=================================================================================

Kalendarium wojny:
Sam desant poprzedzony jest nalotami na dwa główne obozy perskie na wyspie dokonywanymi przez skrzydła samoloty COIN Republiki Altis, oraz wsparciem śmigłowcowym. Samo lądowanie rozpoczyna się od desantu morskiego Altiańskiego batalionu marines – co warto nadmienić batalion ów wyposażony jest w nowoczesne wozy Stryker które niestety nie pływają, o czym chwilę później Altianie się boleśnie przekonują. Chwile później na północy wyspy lądują Altiańscy spadochroniarze. Generalnie desant ów jest przykładem jest nie należy przeprowadzać desantów – na całe szczęście Persowie odstają wyposażeniem o kilka generacji – ich odpowiedź jest chaotyczna, ale i tak zabójcza. Wystarczy powiedzieć, ze jedna z kompanii traci blisko połowę stanu nie wchodząc
nawet do walki.
Dzień I
To bije perska artyleria naprowadzana precyzyjnie przez rozpoznanie. Umiarkowanym sukcesem kończy się również lądowanie pozostałych kompanii. Te jednak szybko ruszają do ataku. Na dłuższy czas zablokowana zostaje artyleria i pluton rozpoznania która dzięki płonącemu wraku M109 nie są w stanie opuścić pozostającego pod ciągłym ostrzałem okrętu.

Gdy Zeus próbuje wydostać się z plaży lekkie formacje perskie bronią się na ufortyfikowanych wzgórzach na zachodzie wyspy, Altianie znów mają spore problemy żeby złamać Perskich obrońców. Straty rosną w zastraszającym tempie. W międzyczasie cała obrona jest streamowana na wszystkie większe serwisy, jednocześnie na specjalnie uruchomionej stronie internetowej www.freestrais.com gdzie powtarzany jest zapętlony komunikat o chęci współpracy ze strony Stratis, w tle łopocze flaga Devrekani. Persowie ustępują zadając jednak ciężkie straty Altianom, Ci w końcu po długotrwałej trwającej bez mała kilka godzin bitwie i kilku starciach pośród dymu i ognia uzyskują przewagę zdobywając wzgórza.

Tymczasem na centralnym odcinku cierpiąca na ciężkie straty, kompania Zeus tymczasem przemieszcza się naprzód eliminując szczątkowy opór Persów docierając do pobliskiego osiedla Altian – kończąc tym samym ich pachnący palonym ciałem koszmar.

Kiedy na południu trup ścieli się gęsto, na północy do akcji ruszają Altiańscy spadochroniarze, dosłownie masakrując ochotników z lokalnej milicji. Osiągając pozycję przed wzgórzem które jak się później okaże stanie się ostatnią twierdzą perskiego oporu.
Dzień II
Dzień drugi inwazji rozpoczyna się od szeregu starć w okoli południowych wzgórz, Altianie przejmują między innymi baterie artylerii persów oraz biorą do niewoli wielu jeńców co znacząco spowalnia ich ruchy. W międzyczasie uszkodzone, lub zniszczone zostaje gro sprzętu Altis, w tym kilka jednostek latających.

Wieczorem tego samego dnia, rozpoczyna się synchronizowany atak na jak się później okazuje ostatnią bronioną pozycję persów na wyspie. Tutaj straty obu stron idą w dziesiątki, a samo wzgórze zamienia się w istne piekło eksplozji, rozrywanych ciał i gryzącego dymu.

Ostatnie niedobitki poddają się dopiero w okolicach godzinny 3:00, kończąc tym samym czynny opór PPR na wyspie. Alits po raz pierwszy od dziesiątek lat triumfuje, upokarzając w owym triumfie swojego odwiecznego wroga, wzmacniając swoją pozycję oraz wreszcie re definiując swoją pozycję w Międzymorzu. Jednak jak jest cena tego triumfu, dwustu zabitych, ponad drugie tyle rannych? Czy było warto położyć na szali tyle żyć? Czy triumf Arystiona Anvaresa będzie jednocześnie początkiem jego końca? Czas pokaże, a historia oceni.

User avatar
Edek
Posts: 294
Joined: Sat Sep 08, 2012 2:10 pm

Re: Operacja Egida - walki o Stratis

Post by Edek » Fri Nov 23, 2018 2:56 pm

Operacja Egida - straty Altis

Zeus:
1x Stryker zniszczony ; 2x Stryker uszkodzony ; 25 zabitych; 15 rannych
1 zabity
1 zabity; 4 rannych; 1x stryker uszkodzony
Razem: 27 zabitych, 19 rannych, 1x stryker zniszczony, 3x stryker uszkodzony

Hades:
4 zabitych; 2 rannych
4 zabitych; 3 rannych;
2 zabitych; 1 ranny;
1x Lav-600 uszkodzony; 3 zabitych; 1 ranny
1x stryker zniszczony
3 zabitych; 4 rannych
3 zabitych; 4 rannych; 1x stryker uszkodzony
Razem: 19 zabitych, 15 rannych, 1x Lav-600 uszkodzony, 1x stryker zniszczony, 1x stryker uszkodzony

Posejdon:
2 zabitych; 1 ranny
5 zabitych; 3 rannych; 1x stryker zniszczony
5 zabitych ; 2 rannych; 1x stryker uszkodzony
4 zabitych; 3 rannych
4 zabitych; 2 rannych ; 1x stryker zniszczony
4 zabitych; 4 rannych; 1x stryker uszkodzony; 1x Lav-600 zniszczony
Razem: 24 zabitych, 15 rannych, 2x stryker zniszczony, 2x stryker uszkodzony, 1x Lav-600 zniszczony

Apollo:
3 zabitych; 1 ranny

Łączne straty batalionu marines + spadochroniarze:
73 zabitych, 50 rannych, 4x Stryker zniszczony, 6x Stryker uszkodzony, 1x Lav-600 zniszczony, 1x Lav-600 uszkodzony

Artyleria:
1x m109 zniszczony

Lotnictwo:
2x AH-1 Cobra uszkodzony
1x OV-10 Bronco uszkodzony

Jeńcy perscy:
31 sprawnych i 21 rannych
35 sprawnych i 29 rannych
+ zajęty sprzęt

Post Reply