Operacja Terribilis - walki pomiędzy Amestris i Devrekani a KRWN

Tutaj należy prowadzić wojny i konflikty do nich zbliżone
Post Reply
User avatar
Edek
Posts: 310
Joined: Sat Sep 08, 2012 2:10 pm

Operacja Terribilis - walki pomiędzy Amestris i Devrekani a KRWN

Post by Edek » Tue Jan 29, 2019 11:18 pm

Image ===============OPERACJA TERRIBILIS=============== W dniu 8 maja 2019 roku, siły Amestris i sojusznicze siły Devrekani przekroczyły granicę Komunistycznej Republiki Narodów na połączeniu prowincji Youswell i Hnukugun, co było ostateczną odpowiedzią na obecność sił KRWN w Iszwalu.
Formacje sojuszu składały się z sześciu kompanii: był to Battalion Combat Team North Amestris oraz Batalion Perski, każdorazowo formacje złożone z kompanii czołgów i dwóch kompanii zmechanizowanych, a wszystko wsparte baterią artylerii, nadto batalion amestriański - także rozpoznaniem.

8 Maja w okolicach godz. 6 rano dostrzeżono pierwsze siły KRWN - elementy rozpoznania wroga zostały zniszczone przez precyzyjne uderzenie lotnictwa Amestris. Gdy włam został już rozpoznany przez komunistycznego przeciwnika, ustalenia Sztabu Połączonego Sojuszu były następujące: w rejonie Hnukugun znajdują się dwa podstawowe zgrupowania nieprzyjaciela złożone z elementów Brygady Szturmowej oraz Brygady Lekkiej. Nadto wykryto wkrótce także i trzecią kolumnę opuszczającą Iszwal. Po rozpoznaniu dronem oraz ustaleniu pozycji nieprzyjaciela - który unikał walki, próbując schwytać siły sojusznicze w kleszcze - siły sojuszu skierowały się na południe, by przyjąć na siebie walkę z południowym zgrupowaniem wroga. Tak też - w godzinach popołudniowych - doszło do Bitwy na Równinie.

Zgodnie z planem Sojuszników, siły Amestris - lżejsze i szybsze - związać miały komunistycznego wroga walką i wykorzystać przewagę zasięgu swoich bardzo dobrych pocisków przeciwpancernych typu MAPATS, by Batalion Perski zidentyfikował i uderzył na najsłabszą flankę wroga, łamiąc ją jednocześnie. Manewr ten potoczył się w sporej części zgodnie z siłami sojuszu. Ok. godziny 16:45 Battalion Combat Team North wszedł z w kontakt z siłami pancerno-zmechanizowanymi KRWN. Bój był ciężki i żadna ze stron nie potrafiła uzyskać przewagi - komuniści nacierali wściekle, wkrótce starali się także oflankować amestiańczyków od zachodu, jednakże wtedy na polu bitwy pojawili się Persowie - niestety spóźnieni, ale wciąż silni, a do tego... niewykryci dotychczas przez rozpoznanie KRWN (sic!)

Siły perskie - niczym rohirrimowie - uderzyli na flankę komunistów, miażdżąc ją kompletnie swoją przewagą technologiczną i ilościową. W przeciągu niespełna 30 minut ich rajdu zneutralizowano obie kompanie zmechanizowane zabijając i raniąc ponad stu nieprzyjaciół, a kompanię pancerną zmuszając do odwrotu z ciężkimi stratami. Flankujące, lżejsze siły KRWN po krótkiej walce zdecydowały się odstąpić, widząc iż ich przewaga znacznie stopniała. Na polu walki pozostały liczne pojazdy, ranni zostali zaś ewakuowani do Amestris, gdy równina zaczęła płonąć.

Następnie zgrupowanie sojusznicze skierowało się w stronę Iszwalu, w celu zamknięcia pierścienia na siłach KRWN w Iszwalu, jak i również samego Iszwalu.

Operacja Terribilis okazała się być sporym sukcesem, jednakże nie na miarę strategiczną. Znacznie oddalono zagrożenie KRWN, a do tego zniszczono liczne, elitarne siły tego kraju. Mimo wszystko bój ten dał czas Iszwalowi na przygotowanie się pod przyszłe walki o miasto...

User avatar
Edek
Posts: 310
Joined: Sat Sep 08, 2012 2:10 pm

Re: Operacja Terribilis - walki pomiędzy Amestris i Devrekani a KRWN

Post by Edek » Mon May 13, 2019 3:41 pm

Sojusz 1
Devrekani:
7 zabitych, 8 rannych,

Sprzęt:
Zniszczony: 1x Classical, 1x Merkava 2x Nesher
Uszkodzony: 1x Merkava uszkodzona, 1x Namer, 1xNesher

Amestris:
42 zabitych, 30 rannych

Sprzęt:
Zniszczony: 4x Classical zabity,
Uszkodzony: 5x Classical uszkodzony, 3x M-60 TTS

Sojusz 2

KRWN
64 zabitych, 48 rannych

Sprzęt:
Zniszczony: 8x BMP1, 1x BMP3; 3x T-62
Uszkodzony: 2xBMP1; 1x BMP3; 1x T-62

Post Reply