When Diplomacy Fails - Temat Główny Gry

Tutaj toczy się gra główna PBFa.
Post Reply
User avatar
Marin
Gracz
Posts: 211
Joined: Wed May 24, 2017 8:13 pm

When Diplomacy Fails - Temat Główny Gry

Post by Marin » Sun Apr 26, 2020 4:37 pm

WHEN DIPLOMACY FAILS - TEMAT GŁÓWNY GRY

Każda wojna, to nowy temat, który po zakończeniu zostaje zamknięty i podsumowany coś na zasadzie tabelki z wikipedii

Żeby było wiadomo WTF i tak dalej, należy odpowiednio nazywać każdy post. O to mniej więcej chodzi:
NAZWA PAŃSTWA - TURA #
Gracz: Nick
Ideologia:
Przychód miesięczny:
Budżet:
Poziomy wydatków socjalnych:
Przyrost naturalny:
Stolica:
Wersja w BB code, dla leniwych:
Code:

Code: Select all

[size=150]NAZWA PAŃSTWA - TURA # (MIESIĄC)[/size]
Gracz: Nick
Ideologia:
Przychód miesięczny:
Budżet:
Poziomy wydatków socjalnych:
Rezerwa populacyjna:
Poparcie:
Duma:
Stabilność:
Stolica:
[/center]


W ten sposób gracze mogą zaczynać swoje ruchy. Wystarczy w ten sposób określić jeden post na turę, chyba że zamieszanie jest niemałe. Wtedy pozwoli to utrzymać porządek.
Tura to okres jednego miesiąca w grze. Po zakończeniu tury GM robi w jednym poście podsumowanie: najważniejsze wydarzenia, a także zestawia przyrost gospodarczy i naturalny każdego z krajów.
Jedna tura to okres od 4-10 dni z czego zapewne krótsze tury będą gdy nie będzie zbyt dużo do roboty , następnie przechodzimy dalej. W samym temacie liczy się zasada "kto pierwszy ten lepszy", choć to czas wykonywania faktycznych akcji definiuje tempo. Co do zasady należy wziąć udział w każdej turze, przynajmniej komentując bieżące wydarzenia.

Pod spodem jest miejsce na waszą turę 0, gdzie wrzucacie tutaj swoje wydatki ekonomiczne. Dla przykładu:
Inwestycje tury 0:

10 mln -"Żywa Starożytność" - wspólna inicjatywa Altisu, Aquili i Gaary, polegająca na kampanii reklamowej przedstawiającej turystyczne zalety naszych krajów jako spadkobierców starożytnych cywilizacji Grecji, Rzymu i Mezopotamii. Do tego wspólne dogadywanie się z dużymi światowymi touroperatorami w sprawie organizacji wycieczek w ramach zwiedzania trzech krajów, ułatwienia dla turystów - m. in. jedna pieczątka w paszporcie. Łączne wydatki na tą inicjatywę to 30 mln, tj. oddziaływanie programu na każdy z krajów powinno być większe niż wynikałoby to z tych 10 mln.

10 mln - "Tradycja dla współczesności" - program wspierania (nisko oprocentowane kredyty, zwolnienia podatkowe) inicjatyw turystycznych (rzemiosło, rekreacja zwyczajów, obrzędów, tworzenie starożytnie wyglądających obiektów itp.) polegających na nawiązaniu do starożytnej tradycji Mezopotamii. Cele - uzupełnienie dla "Żywej Starożytności" i wyrobienie turystycznej marki kraju jako bezpośredniego spadkobiercy tradycji starożytnych.

30 mln - "Aturaya Shuqa" (Asyryjski Rynek) - copypasta z samego siebie, czyli program optymalizacji gospodarki przez budowę sieci dyskontów. Państwo wspiera wiedzą z zakresu zarządzania, marketingu i logistyki oraz kasą (kredyty i zwolnienia) powstanie 3 sieci dyskontów i 1 sieci delikatesów. Spodziewane zyski:
- obniżenie cen (charakter sklepów + konkurencja między sieciami), przez co zwiększenie faktycznej siły nabywczej ludności i zwiększenie kwot przeznaczanych na rzeczy inne niż wydatki dla zaspokojenia podstawowych potrzeb
- zwiększenie masowości produkcji, przez co obniżenie kosztów jednostkowych i zwiększenie konkurencyjności (także eksportowej) lokalnych producentów
- w sumie zwiększenie konkurencyjności całej gospodarki.
Zagrożenia to upadek małych sklepów (cry me a river, właśnie te sklepy są hamulcem w uzyskiwaniu ww. efektów) i upadek lokalnych, niedużych producentów. W celu ograniczenia tego efektu wspieramy tworzenie wspomnianej sieci delikatesów - ma ona (warunki przyznania pomocy) sprzedawać towar z lokalnych, niedużych zakładów, o wysokiej jakości. Sklepy tej sieci powstają szczególnie w miejscach uczęszczanych przez turystów.

15 mln - "Aturaya Sni'uta" (Asyryjski Przemysł) - wbrew nazwie inicjatywa skierowana nie tylko (choć głównie) do przemysłu, ale też do przedsiębiorstw usługowych. Kredyty i zwolnienia podatkowe dla firm modernizujących swoje parki maszynowe lub inwestujących w nowe miejsca pracy.

15 mln - "Infrastruktura Gaary" - program ogólnego ulepszania infrastruktury. Wodociągi, gazociągi, przewody wszelkich rodzajów, sieci bezprzewodowe, komunikacja miejska, wreszcie drogi. Inwestycje skierowane głównie w miasta, jako element ogólnej polityki, o której później.

88 mln - budowa fortyfikacji w D'alqlob Ar'a, poziom 2. Lokalne firmy budowlane powinny zarobić, więc i jakiś efekt na wzrost też winien być.

Razem 168 mln.

Zostaje mi 181,284 mln.

User avatar
SaSTrooP
Site Admin
Posts: 968
Joined: Mon Aug 01, 2011 10:26 pm

Re: When Diplomacy Fails - Temat Główny Gry

Post by SaSTrooP » Tue May 19, 2020 6:53 pm

Image REPUBLIKA MALDENÓW
INWESTYCJE TURY 0

Gracz: SaSTrooP
Ideologia: Parlamentaryzm
Przychód miesięczny: Tym razem bez znaczenia
Budżet: 51mln
Poziomy wydatków socjalnych: Tym razem brak
Rezerwa populacyjna: 34 osoby (xD)
Poparcie: 0,9
Duma: 1,1
Stabilność: 90%
Stolica: Everon
Mam do dyspozycji 51mln pozostałe z tury 0.

Jako iż mój kraj funkcjonuje raczej wolnorynkowo i spokojnie, to przyjmijmy, że działaliśmy jako wsparcie w ostatnich latach, a nie jako inicjator - that is to come :3

1) The Malden Line - 20mln
Wydaję 30mln na finansowanie projektu "The Malden Line", i tu bym prosił o cynk od GMa gospodarczego czy będzie opłacało się to finansować w przyszłości pamiętając, że inwestycje tury 0 symbolizują większe pieniądze oraz dłuższy wcześniejszy okres czasu.

O co chodzi? Generalnie mój wspaniały kraj to archipelag wysp. Każda z wysp nie jest miniaturowa, ale duża też nie jest. Co za tym idzie, chciałbym ułatwić moim obywatelom proceder szybkiego przemieszczania się z wyspy na wyspę, co zwiększy fluidity zatrudnienia czy edukacji z jednoczesnym zmniejszeniem obciążenia gospodarstwa domowego - zapewne nie wszyscy mają łódki, a samochody mają ograniczone zastosowanie.

The Malden Line służy utworzeniu/rozbudowaniu (o tym niżej) linii wewnętrznych funkcjonujących między wyspami. I tak też można to osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszym jest utworzenie linii i zakup szybkobieżnych łodzi motorowych o rozsądnej ładowności. Takie łodzie należą najczęściej do klasy tzw. power cruiser boat. Produkują takie w większej części producenci łodzi, ci sami którzy robią średnie jachty dla bogatych (jacht to kategoria rozmiarowa wyżej ponad power cruisers). Zamiast typowej dla jachtów wygody zamawiamy jednostki zdolne przewozić mniej więcej. 50-60 osób, mogą być piętrowe, mają zapewniać podstawowe, rozsądne potrzeby (automat na kawę, miejsce na bagaż, wifi etc.). Bierzemy w miare możliwości cruisery, bo mają dwa silniki, a trawlery podobnych rozmiarów zwykle tylko jeden, ale zostawiam to moim ekspertom - chodzi o to, żeby to pływało nie mniej niż 50km/h, bo chodzi o stworzenie szybkiego i powszechnie dostępnego środka transportu i ma on być odpowiednikiem PKS. Tym ma się dojechać do pracy i popołudniu wrócić, to nie powinien być wojaż na wiele godzin.
Staramy się szukać w pierwszej kolejności u producentów lokalnych, mogą być licencjonowani, klasycznie, pilnujemy własnych pieniędzy.

Drugi branch the Malden Line będzie się opierać o Śmigłowce. Śmigłowce wykorzystywane w roli PKS nie są nowością, najlepszym przykładem jest Gruzja, która operuje flotą takich państwowych śmigłowców, co jest znacznie bezpieczniejsze niż jazda tamtejszymi autobusami i na tamtejszych drogach XD
Bierzemy w wykup maszyny cywilne, zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego, średnie rozmiary. Najlepszym wyznacznikiem mogą być maszyny typu Mi-8/17 ze służby cywilnej czy Sea Kingi czy MH-53 Stallion, oczywiście zawsze w wersjach cywilnych, czyli tniemy na kosztach zaawansowanej nawigacji, lotów w chujowej pogodzie etc. Tego typu śmigłowce powinny operować na razie z cywilnych lotnisk znajdujących się na każdej z wysp. Dalsze etapy rozwojowe to powiększanie floty i utworzenie "przystanków" będących pojedynczymi lądowiskami obsługiwanymi przez szkieletową obsługę techniczną.

Jako iż jestem wolnorynkowy, to raczej nie zdziwi mnie, że prywaciarze wpadli na to przede mną i operują już systemy szybkich łodzi, a być może i nawet linie lotnicze, które opisałem wyżej. Pozostawiam to GMowi do rozstrzygnięcia, ale widzę to tak, że:
a) Jeśli tego typu struktury nie istnieją lub są szkieletowe - zakładamy mechanizm od zera. Powołujemy od tego dwie osobne spółki. Nie sądzę żeby miałyby to być spółki państwowe w rozumieniu systemu gry, w końcu pomijamy przedsiębiorstwa transportu publicznego, inaczej wszyscy by je mieli. Tym szkieletowym przewoźnikom proponujemy wykup, gwarancję zatrudnienia z wynegocjowaną podwyżką (ewentualnie stanowiska kierownicze adekwatne do ich kwalifikacji, mogą obsługiwać całą linię jeżeli mieli prywatnie własną etc., przy czym proponujemy podwyżki także w oparciu o częściowy udział w zyskach przedsiębiorstwa). Mają się przemalować, podpiąć pod nasz maintenance (ale mogą wnieść swój, wtedy ich udziały rosną) i mogą jechać po rozkładzie. jak nie chcą to oczywiście niechaj wolny rynek zweryfikuje, ale ścieżka powinna być otwarta na przyłączenie jeszcze nawet przez kilka lat, nie chcemy iść na wojnę z własnymi obywatelami.
Nie ukrywam, że BARDZO bym się ucieszył za taką opcją.
b) Wszyscy pływają prywatnie i latają w chuj dużo - wtedy przedsiębiorstwo ma pełnić jedynie rolę organizacyjną, a na zasadach zbliżonych do powyższych przeznaczamy te środki na dofinansowania takich przedsiębiorców próbując ich zgrać w jedną, wspólną linię. Dofinansowania w szczególności promują nabywanie takich środków transportu, jakie opisałem wyżej.

Tak czy inaczej program będzie dalej realizowany w toku sesji, jak chyba zresztą wszystkie z tury 0 :V

Powiązane traity: Dobra podstawa do rozbudowy handlu morskiego, Szczególnie dobra edukacja

2) Badania geologiczne - 18mln
No to jest klasyk WDFa, stwierdziłem że doinwestowanie innych gałęzi zostawię sobie na grę, żeby kręcić wątki, a to jest rzecz techniczna. Nie mam ani dobrego, ani złego perka, badamy wybrany (nie precyzuję) odcinek mojej WSE pod kątem mapowania gazów, ropy czy też innych materiałów wartych i możliwych do wydobycia takich jak muł rudowy zawierający ewentualnie materiały rzadkie. Robiliśmy to 1000 razy, myślę że nie ma się tu po co rozpisywać.

Powiązane traity: Teoretycznie brak

3) Granty państwowe na rzecz przemysłu stoczniowego (każdego szczebla) - 6mln
Wydaję 6mln póki co na ten projekt, co podobno i tak reprezentuje środki wyższe, a i będzie to rozwijane dalej poprzez udzielanie dalszych grantów na podobnych warunkach.
Motyw jest prosty - przedsiębiorca osoba fizyczna lub prawna może ubiegać się o udzielenie grantów jeśli:
a) prowadzi działalność stoczniową lub podobną, zajmującą się produkcją statków zasilanych siłami przyrody (czyli silnik, a nie mięśnie) i przeprowadził co najmniej jeden bilans oraz co najmniej jedno zeznanie podatkowe, w którym osiągnął dochód z tytułu tej działalności (czytaj: jest na plusie)
b) w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania grantu utrzyma dotychczasowe zatrudnienie lub je poszerzy, przy czym utrzymanie zatrudnienia to także nieobniżenie wynagrodzenia w przeliczeniu na roboczogodzinę pracownika - chyba że przez organy państwowe ogłoszony zostanie kryzys finansowy i wdrożone zostaną procedury szczególne lub inflacja w skali roku przekroczy 8%

Grant stanowi formę świadczenia państwowego, z którego należy się rozliczyć. Świadczenie państwowe może zostać wykorzystane w sposób następujący:
a) rozwój firmy poprzez zwiększenie zatrudnienia lub nabycie towarów służących prowadzeniu działalności gospodarczej lub powiększenie infrastruktury
b) nabycie nowych technologii powiązanych z działalnością gospodarczą, w tym w kontekście pkt. a), a w szczególności idących w stronę zwiększenia informatyzacji czy precyzji wykonywanych produktów (np. nie wiem, tokarki wyposażone w nowoczesne procesory i przetwarzające projekty na zasadach drukarki 3D etc.)
c) zwiększenie wynagrodzenia pracowników - ale na ten cel nie można przeznaczyć więcej niż 25% wartości udzielonego grantu i takie przeznaczenie winno zawierać pisemne uzasadnienie (chodzi o to, żeby za państwowe piniondze nie finansować sobie pracowników bez jednoczesnego zwiększania produkcji bo to już coś około socjalistycznego jest)

Założeniem jest rowój prywatnych przedsiębiorstw stoczniowych oraz mniejszych wytwórców części do jednostek pływających, a w rezultacie podniesienie jakości statków służących maldeńskiej gospodarce oraz obniżce ich cen.

Podobne granty są przewidywane w przyszłości też dla rybaków i mniejszych wielorybników.

Powiązane traity: Dobra podstawa do rozbudowy handlu morskiego, stabilny system finansowy

4) Dofinansowanie technologiczne dużego przetwórstwa rybnego i tranowego (wielorybnictwo) - 6mln
Wreszcie wydaję też 6mln na finansowanie tego procederu. Póki co skupiamy się na zwiększeniu wydajności, już w czasie sesji będę się zastanawiać nad zwiększeniem rozmiaru. Generalnie to połowy ryb, a także wielorybów wpływa różnie na ekosystem, zwłaszcza jak jest przegięty, dlatego tez ponownie przedsiębiorcy prowadzący takie przetwórstwo i wyciągający zeń środki czyniące z nich dużych przedsiębiorców (cokolwiek to w WDFie znaczy, ale GM gospodarczy powinien wiedzieć o co chodzi) mogą się ubiegać o takoweż granty, jeżeli te zostaną wydane nie tylko na istniejący sprzęt i rozwiązania poprawiające wydajność, ale także na badania i opracowanie nowych rozwiązań. Chodzi o to, żeby z połowu na tonę wyciągnąć maksimum tranu, tłuszczu, spermacetu, fiszbinu, ambry, a wreszcie mięsa. Badania mogą też obejmować wykorzystywanie substancji sztucznych, acz niegroźnych dla konsumenta, do zwiększania wydajności jak i osiągania swoistego ersatzu. Wreszcie grantem objęte są także wydatki na badania sztucznego rozpłodu większych ryb, tak żeby można było odbudowywać ekosystem w miarę zwiększania produktywności.

Nie pytajcie mnie jak na to wpadłem.

Powiązane traity: Dobra podstawa do rozbudowy handlu morskiego, stabilny system finansowy

Zostaje mi okrągły 1mln :V
MISTRZ GRY
GAME MASTER
GM

KacBR29
Gracz
Posts: 106
Joined: Thu Mar 03, 2016 5:46 pm
Location: Dolnośląskie
Contact:

Re: When Diplomacy Fails - Temat Główny Gry

Post by KacBR29 » Wed May 20, 2020 5:48 pm

Image Černarská Republika
Gracz:Kacbr
Ideologia: Demokracja Parlamentarna, Rząd Centrowy
Przychód miesięczny: -
Budżet: 86,7 mln
Socjal: -
Rezerwa: 231 ludzi.
Duma Narodowa: 0,8
Popularność przywódcy: 0,8
Stabilność państwa: 70%
Stolica: Novigrad


Inwestycje Tury 0

Inwestycje w Kolej 30 mln.
30 mln. Program modernizacji i renowacji linii kolejowych. Sieć kolejowa Czarnorusi jest mało wydajna, większość linii
kolejowych jest niezelektryfikowana, a pociągi osiągają niską prędkość. Jest to małoatrakcyjny środek transportu publicznego,
posiadający na dodatek ogromne ograniczenia transportowe.
(Zakładam, że moja sieć kolei wygląda tak jak w Mołdawii, czyli jednotorowe, czasem dwutorowe odcinki torów linii niezelektryfikowanej, z mocnym ograniczeniem prędkości obsługiwanej przez przestarzały tabor, łączące tylko główne ośrodki, cała reszta linii pobocznych zamkniętych po upadku ZSRR, lub wykorzystywana do okazyjnych połączeń towarowych)
Rząd nasz uznał, że ratowanie i przywrócenie funkcjonalności Czarnoruskim Koleją jest bardzo ważne. Zamierzamy zarazem
zwiększyć potencjał transportowy, jak i walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Program obejmuje następujące założenia:
1.Linie kolejowe zostają podzielone na 2 typy: Metropolitalne i Lokalne.
2.Linie Metropolitalne obejmą: Linie kolejowe: Novigrad-Miroslav, Novigrad-Belozersk przez Kirowograd. Docelowo pociągi
na tych liniach kolejowych będą miały za zadanie osiągnąć średnią prędkość 130-140km/h. Dodatkowo zostanie
zakupiony nowy tabor pasażerski. Interesują nas szczególnie tabory Brytyjskie, ponieważ ich specyfiką jest używanie
niezelektryfikowanych linii kolejowych, są przy tym to składy bardzo szybkie.
3.Linie Lokalne obejmą pozostałą część linii kolejowych, będą obsługiwane przez tanie szynobusy. Tu o współprace
zwrócimy się do Czech i Słowacji, które mają doświadczenie z tego typu liniami. Będziemy przywracać również zamknięte
linie kolejowe i dostosowywać do warunków pracy szynobusów. Dzięki temu większość mniejszych miejscowości powinno mieć, zapewnioną sprawną komunikację.
(Wzorem jest kolej w Czechach i na Słowacji, gdzie działa cała masa linii pobocznych i lokalnych, które w przeciwieństwie do np Polski nie zostały zamknięte, tylko są obsługiwane przez pojedyncze składy szynobusów, co znacząco obniża koszty, a ludności zapewnia dobrą komunikację).
Dodatkowo tak zmodernizowana infrastruktura będzie mogła zostać wykorzystana w połączeniach międzynarodowych.
Oprócz tego, zostaną zmodernizowane i wyremontowane dworce w głównych miastach. Dworce w mniejszych miejscowościach otrzymają nowe perony, przystosowane dla m.i.n dla osób niepełnosprawnych.

20 mln. Inwestycje w Chemie.
Inwestycje w Chemical Industry Works. Intensywne poszukiwanie nowych odbiorców za granicą, modernizacja i inwestycje w nowe możliwości produkcyjne, zwłaszcza w produkcje nawozów sztucznych. Zostały wprowadzone liczne usprawnienia w zakładach pozwalające dodatkowo rozszerzyć profil produkcji i wykorzystać te same instalacje do podwójnych zastosowań w celu zwiększenia ich wydajności i podniesienia konkurencyjności. Dodatkowo powstało biuro koncepcyjne, które zajmować się będzie badaniami związków chemicznych i wprowadzaniem nowych innowacyjnych rozwiązań w produkcji.
15 mln. Program Urodzaj.
Skierowany do rolników indywidualnych stały program, mający na celu polepszenie jakości Czarnoruskiego rolnictwa.
W ramach programu zostaje przekazane dofinansowanie dla rolników indywidualnych, na m.i.n zakup sprzętu rolniczego, modernizacje, zakup dodatkowej ziemi rolnej. Otrzymanie dofinansowania wiążę się z obowiązkiem posiadania co najmniej 1HA ziemi rolnej i utrzymanie lub powiększenie powierzchni areału przez następne 10 lat i wykazanie prowadzenia produkcji rolnej.
(Uwaga! To jest ważne zagadnienie, które np. w Polsce spowodowało sporo patologi w dofinansowaniach. Samo posiadanie ziemi nie oznacza bowiem że ktoś prowadzi produkcję rolną, dlatego by uniknąć patologi, że ktoś zakupi ziemie rolną, żeby tylko otrzymać dofinansowanie, dałem dodatkowo wymóg z produkcją rolną, samo wykazanie, że ktoś prowadzi produkcję rolną na polu, jest zaś bardzo łatwe do weryfikacji, bo to po prostu widać jak ktoś obsiewa/hoduje na polu)
W razie niedotrzymania warunków, rolnik jest zobowiązany zwrócić dofinansowanie.
Rolnik może zwrócić się o ponowne dofinansowanie po 5 latach pod warunkiem zwiększenia areału posiadanej przez siebie ziemi o 20%. Rolnik, który w ciągu 5 lat powiększy swój areał ziemi o 50%, dostanie 5-letnią ulgę podatkową w wysokości 40%.
Liczymy, że program oprócz wsparcia rolników przyczyni się do zmniejszenia się zjawiska rozdrobnienia rolnego.
(Widzę to tak, że promować to będzie mądrych rolników, którzy nie rozdrobnili swojego gospodarstwa poniżej dobrej wydajności, czyli 1HA i przy okazji warunki dofinansowania zablokują przy założeniu odnawiania się co 5 lat dofinansowania pokusę o zmniejszeniu swojego pola, a nastąpi trend odwrotny, czyli motywacja powiększenia ziemi, bo wejdzie następne
dofinansowanie, efektem tego mimo wszystko długotrwałego procesu powinno być zmniejszenie rozdrobnienia rolnego i większa wydajność gospodarki Czarnorusi. Oczywiście rozdrobnienie , jako problem nie zniknie, bo nawet długość sesji na to nie pozwoli, gdyż proces jest to wieloletni proces, ale już w toku gry rolnictwo powinno powoli zwiększać swoją wydajność i ekonomia się poprawi.)

Traity: Wydolna Administracja.
11,7 mln. Czarnoruś w Sieci.
Przeznaczamy pieniądze na dostarczenie szybkiego internetu na prowincje. O ile w miastach sieci internetowe działają sprawnie, o tyle na terenach wiejskich jest już gorzej. W ramach programu będą budowane nadajniki, kładzione kable światłowodowe i wykonywane przyłącza do gospodarstw i domów wiejskich. Założeniem programu jest, by zapewnić rolnikom na wsi jak najszerszy dostęp do internetu. Dostęp do niego powinien zwiększyć wydajność gospodarstw rolnych.
Pozostało: 10 mln.
Last edited by KacBR29 on Thu May 21, 2020 10:17 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Anubis
Gracz
Posts: 508
Joined: Tue Aug 02, 2011 4:28 pm

Re: When Diplomacy Fails - Temat Główny Gry

Post by Anubis » Thu May 21, 2020 3:20 pm

Image

Islamska Republika Takistanu - Tura 0
Gracz: Anubis


Inwestycje tury 0:

Dostępne 24.15mln


1. Inwestuję 12mln w badania geologiczne na terenie całego kraju. Wyłączając ropę, mam już potężne złoża które są zagospodarowane, teraz szukam innych surowców.


2. Inwestuje 6mln w zaawansowany rozwój szkolnictwa i szkolenia pedagogów.
Ogólny opis inwestycji: Pieniądze zostaną zainwestowane w specjalne dodatkowe kształcenia nauczycieli z wybranego przez nich zakresu np.Fizyki, Chemii lub innych, aby mogli zapoznać się z wiedzą, której nie nabyli podczas własnej standardowej nauki, oraz z coraz nowszymi rzeczami odkrywanymi przez ludzkość, dzięki temu będą mogli przekazywać świeżo zdobytą wiedzę uczniom, a to przyczyni się do wzrostu poziomu nauczania i wykształcenia nowych pokoleń. Po przejęciu władzy przez Aziza, w celu zwiększenia wydajności tej inwestycji, wsparcia w niej udziela TANR (Takistańska Agencja Nauki i Rozwoju).


3. Rozbudowa infrastruktury rybackiej - 6mln
Takistan to kraj oparty w połowie o morze.
Najwyższy czas by pieniądze popłynęły również w tym kierunku. Rozbudowa lokalnych przystani oraz modernizacja floty rybackiej to jedno z naszych założeń.

Pozostało: 0.15mln
Last edited by Anubis on Fri May 22, 2020 10:13 pm, edited 13 times in total.

Bocian
Posts: 121
Joined: Sat Jan 03, 2015 3:27 am

Re: When Diplomacy Fails - Temat Główny Gry

Post by Bocian » Thu May 21, 2020 7:18 pm

Image KARZEGISTAN Gracz: Bocian
Ideologia: Monarchia/system superprezydencki
Przychód miesięczny: 88 mln
Poziomy wydatków socjalnych:
- minimalny 20%,
- wystarczający 33%,
- maksymalny 38%.
Rezerwa populacyjna: 6 osób
Przywódca: Selim Hassabi, potomek Abdula Hassabiego;
Poparcie: 1,2
Duma: 1
Stabilność: 75%
Stolica: Mazargan


Introdukcja
_____To, że historia Karzegistanu potoczyła się w ten, a nie w inny, być może bardziej prawdopodobny sposób, z pewnością nie było wyłącznie zbiegiem okoliczności. Jak w wielu innych przypadkach, przebiegiem wypadków zadecydowała jedna, konkretna osoba we właściwym miejscu o właściwym czasie — akurat ta, która uzyskawszy okazję była w stanie przystąpić do działania, by własnymi czynami i być może nie w pełni świadomie odmienić bieg historii. Na tym polega wyjątkowość człowieka: nierzadko potrafi wykorzystać daną mu od losu szansę.
_____Melissa Bergman, Amerykanka z urodzenia, była taką osobą, choć sama z początku zapewne nie zdawała sobie z tego sprawy. Była córką początkującego, choć szybko zyskującego wpływy przedsiębiorcy — nie żyła w takim luksusie jak niektóre z jej szkolnych koleżanek, trudno jednak było stwierdzić, by czegokolwiek jej brakowało. Jedną z atrakcji, zapewnionych przez kochającego, lecz niepotrafiącego znaleźć dla dziecka czasu ojca, były wycieczki do krajów, w których ów biznesmen miał swoje posiadłości. Jednym z tych państewek, najmniejszym, choć mającym odegrać największą rolę w tej opowieści, był zrzucający dopiero jarzmo Imperium Brytyjskiego Karzegistan.
_____Ciekawość Melissy oraz nieodłączny w kluczowych wydarzeniach zbieg okoliczności sprawiły, że dziewczyna raptownie zmieniła miejsce pobytu — z miejscowej posiadłości potentata naftowego na miejscową posiadłość miejscowego szejka, gdyż ów, jak każdy szanujący się szejk, utrzymywał harem. Pozostawiona wyłącznie z służącą (której wymykała się z łatwością) i rozpieszczana, nie znała ryzyka wiążącego się z samowolnym zwiedzaniem Mazarganu, pogrążonego w chwilowym nieładzie po wycofaniu się brytyjskich wojsk kolonialnych. Egzotyczna (dla Arabów) uroda szybko przykuła wzrok odpowiednich ludzi.
_____Szejk Abdul Hassabi nie był ani inteligentnym, ani wykształconym człowiekiem. Posiadał jednakże coś, co nieraz zastępuje i jedno, i drugie z dużym sukcesem. Był to spryt, połączony ze smykałką do interesów i dominującym wszystko inne pragnieniem zysku. Brodaty Muzułmanin wiedział dobrze, co wpadło mu w ręce, i wiedział, że podejrzenia prędzej czy później sięgną jego osoby i zawartości jego pałacu. Ubiegł ten fakt — gdy tylko rozgłoszono zaginięcie panny Bergman, spuścił z uwięzi ptaszki, które natychmiast zaśpiewały, że widziano ją na statku, odbijającego niedługo potem od portów stołecznego grodu. Zadbano o to, by szczegóły się zgadzały — Melissa została oficjalnie uznana za zaginioną na morzu.
_____Naturalną ludzką reakcją na nagle zmieniające się warunki jest zamknięcie się w sobie, próba odgrodzenia od rzeczywistości, często trudne do przełamania. U niej miało to wyjątkowo łagodny przebieg — szybko spostrzegła, że to, co miała przedtem, blednie w porównaniu z luksusami pałacu szejka. Traktowano ją jak królową, nie zmuszano do niczego, a tak nieistotne nieudogodnienie, jak brak możliwości wyjścia poza teren posiadłości, szybko przestało być problemem. Zrozumiała, że ma na miejscu wszystko, czego potrzebowała. A jej obowiązki wcale nie były tak straszne — wręcz przeciwnie. W przeciwieństwie do swego męża, była bystra i bardzo pojętna: w mig przyswoiła sobie język, i przybrała historyczne imię Nak-Chidil.
_____Być może intrygi i manipulacja mężczyznami była jej wrodzonym talentem, być może sama błyskawicznie nauczyła się tego, uzyskawszy sposobność; to nieistotne dla faktów. Nieistotne również jest to, w jaki dokładnie sposób owinęła sobie Hassabiego wokół palca i zaczęła nim manipulować w sposób godny najlepszych agentów wpływu. Choć to akurat łatwe jest do przewidzenia, zważywszy na jej fizyczne atrybuty oraz zwyczajowe cechy Arabów. Istotnym jest to, że gdy uzyskała, za pośrednictwem małżonka, faktyczną władzę nad państwem, nie zapomniała o swojej ojczyźnie. Stany Zjednoczone nie mogły przepuścić takiej okazji — szejk, będący praktycznie na smyczy Anglików nagle zerwał z nimi współpracę i zwrócił się do USA z ofertą nie do odrzucenia.
_____Kraj ten, tak hojnie obdarzony przez naturę (prawie tak samo, jak madame eks-Bergman) rozwijał się błyskawicznie, zachowując faktyczną niepodległość. Rząd Stanów Zjednoczonych, miast utrzymywać własne wojsko na terenie Karzegistanu, zezwolił i wspomógł w sformowaniu miejscowej. Od tego czasu pomiędzy państwami panowały dość ciepłe stosunki, choć — lub być może właśnie dlatego — niewiele rzeczy działo się na jego terenie. Ropa płynęła wartkim strumieniem, a to wystarczyło by uśmiechy były szerokie, a brzuchy pełne.
_____Tymczasem Vahide (gdyż tak też ją tytułowano, co oznaczało „Pierwsza w pałacu”) dalej cieszyła się swoimi wpływami. „Manipulacje” najbliżej szejka zaowocowały wspólnym potomkiem, któremu nadano imię Selim. Już niedługo po jego przyjściu na świat było wiadomo, że w przyszłości będzie potężnym mężczyzną. Przepowiednie te okazały się słuszne; duży zarówno tężyzną, jak i wzrostem przeczył wyglądem swoim cechom. Po ojcu, prócz postury, odziedziczył spryt i żyłkę do interesów, po matce zaś bystrość umysłu i predyspozycje do nauki. Miał też jedną, zupełnie własną — w przeciwieństwie do mrukliwego ojca i dostojnej matki, był rubaszny i lubił się śmiać. „Sułtanka” zadbała, by przyszły władca dorastał we właściwej sferze wpływów: angielskiego uczył się równolegle z arabskim, nosił thawb na przemian z garniturem, a po wykształcenie wysłano go do ojczyzny matki, by studiował na Harvardzie.
_____Abdul Hassabi umarł tak, jak się urodził — we własnym łożu. Nak-Chidil, w związku z tym wydarzeniem, straciła własne wpływy i nie była już dłużej zdolna sterować krajem. Odeszła w cień i prawdopodobnie również dokonała żywota, z własnej lub cudzej ręki; nie obeszło się bez podejrzeń, czy nie stała za przyśpieszonym odejściem męża na tamten świat. W każdym razie, władza przeszła w ręce syna, Selima Hassabiego, który zdążył właśnie przepłynąć niby rekin przez wody edukacji uniwersyteckiej i zjawił się u siebie, by objąć absolutną władzę. W czasie pobytu w USA nawiązał wiele kontaktów w środowisku ekonomicznym, dzięki czemu wraz z nim pojawili się doradcy i ministrowie, którzy pilnowali wydobycia oraz infrastruktury. Nie znaczyło to jednak, że nowy szejk - a właściwie prezydent, gdyż tak wolał się tytułować - nudził się sprawując władzę. Możliwe, że w najbliższym czasie będzie miał pełne ręce roboty.
Inwestycje tury 0
1. Reformy obyczajowe oraz edukacyjne - 30 mln
_____Za czasów Abdula Hassabiego — oraz dawniej, gdy szejkiem była angielska marionetka — państwo rządzone było żelazną ręką muzułmańskiego fundamentalisty, trzymającego populację pod kontrolą drakońskich praw i zasad szariatu. Młodszy Hassabi, pchany ku światu zachodniemu przez płynącą w jego żyłach krew i wpojoną weń edukację, pragnął zmienić ten stan rzeczy: choć ani myślał demokratyzować swoich rządów i oddawać władzy poddanym, jako wzór postawił sobie władcę absolutnego: Piotra Wielkiego czy Ludwika XIV. Nie zamierzał jednakże małpować tych wielkich figur kropka w kropkę, niczym Bokassa Napoleona; to byłoby śmieszne, a śmieszność hańbi bardziej niż hańba. Chodziło tutaj o ideę monarchy kompetentnego i wykształconego, który zna potrzeby ludu oraz zasady polityki międzynarodowej. Znał siły oraz słabości swojego kraju: te pierwsze ograniczały się właściwie do jednego punktu, a tych drugich było mnogo.
_____Wiele lat musiało minąć, zanim na fasadzie muzułmańskiego betonu zaczęły pojawiać się pierwsze pęknięcia. Niezrażony tym Hassabi wciąż podlewał zasadzone przez siebie drzewo, czekając aż wzrośnie na tyle, by jego korzenie i gałęzie nie tyle zniszczyły ten mur w gruzy, lecz spoiły się z nim. Należało czekać, i poruszać się powoli, lecz zdecydowanie; używać i kija, i marchewki; pamiętać, by zbitych kijem też potem pogłaskać; by, wzorem dyktatorów, pozwalać swoim brytanom walczyć pod dywanem o jego uznanie. Dzielił i rządził, choć byli w kraju ludzie, z którymi musiał się liczyć, a oni nie zawsze byli mu przychylni.
_____Pierwszym założeniem programu była edukacja, zbudowana na wzór zachodni. Hassabi życzył sobie, by wyplenić wciąż trwający w kraju analfabetyzm i zaściankowe podejście do edukacji — oparte głównie na religii, posłuszeństwu dogmatów i zazwyczaj ograniczone do męskiej części populacji — i uczynić obywateli zdolnych do konkurencji z Amerykanami i Europejczykami. Od najmłodszych lat nauczano języka angielskiego; nacisk kładziono na matematykę, przedsiębiorczość i kreatywność. Rok po roku, w Karzegistanie powstawały szkoły dla nieletnich oraz pełnoletnich, z początku wyłącznie dla chłopców. Ściągnięci z Zachodu lub tamże wykształceni miejscowi nauczyciele mieli powoli zastępować mułłów, a Koran, choć nieodłączny, stawał się jedynie częścią programu nauczania. Z początku była to darmowa oferta dla chętnych; potem stała się atrakcyjniejsza dzięki dodatkowym finansowym subwencjom; jeszcze później stała się całkowicie obowiązkowa, a opornych lub wciąż nieprzekonanych karano.
_____Jeszcze większe kontrowersje wzbudziły próby edukacji kobiet. Wedle islamskiej jurysprudencji kobieta była własnością ojca lub męża. Choć Hassabi nie odważył się zrównać prawem kobiet i mężczyzn, ani nie mógł — bez poważnych konsekwencji — znieść tej zasady, próbował ją obejść na kilka sposobów. Zaczął podobnie jak w poprzednim przypadku: zezwolił na otworzenie prywatnych szkół przeznaczonych dla kobiet, prowadzonych przez organizacje pozarządowe lub osoby prywatne subwencjonowane przez rząd, i nagradzał finansowo rodziców chcących kształcić żeńskie potomstwo. Ponadto wprowadzono przepis zrównujący wiek dorosłości dla obydwu płci: po ukończeniu osiemnastego roku życia zgoda rodziców na rozpoczęcie edukacji lub podjęcie pracy nie była wymagana.
_____Otwierano też szkoły dla dorosłych, oczywiście również z podziałem na płeć. Mężczyzn uczono przede wszystkim prac fizycznych: rolnictwa, rybołówstwa, budownictwa oraz zawodów związanych z przemysłem naftowym. Pojawiały się także oferty zawodów związanych z turystyką. Edukacja dla kobiet miała nieco bardziej ogólny profil; uczono piśmienności, korzystania z technologii i samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Celem była możliwość zatrudnienia tych kobiet w nowo otwartych przedsiębiorstwach lub w państwowej administracji. Bezpłatne szkoły dla dorosłych są także metodą na walkę z bezrobociem, połączone ze stopniowym obniżeniem państwowych przydziałów dla obywatela za zbyt długie pozostawanie bez pracy, aż do całkowitego ich odebrania.
_____Celem tej suto finansowanej reformy edukacyjnej było wykształcenie nowego pokolenia Karzegistańczyków — muzułmanów XXI wieku, nowych "yuppies", wychowanych w duchu Zachodu, światowych, przedsiębiorczych i inteligentnych bez religijnego balastu, skupionych w centrum miasta Mazargan. Ta nowa warstwa społeczna miała napędzać państwową gospodarkę: zakładać firmy, zatrudniać ludzi i ściągać do kraju zachodni kapitał. Dla najbardziej obiecujących czekały stypendia oraz pożyczki na działalność gospodarczą.
_____Jak w każdym islamskim kraju, religia była potęgą, z którą — z racji swoich zamiarów — Selim Hassabi musiał zadrzeć. Dzierżący rząd dusz imami z pewnością niechętnie patrzyli na próby zmniejszenia ich autorytetu. Tutaj również władca musiał użyć siły argumentów, bądź odwrotnie, argumentu siły. Religijni przeciwnicy byli śledzeni, prowokowani, nagrywani, szantażowani zagłuszani. Najzagorzalsi znikali i byli zastępowani bardziej liberalnymi figurami. Wraz z tymi przykładami kontroli szedł obraz głęboko wierzącego monarchy, obecnego, aktywnego oraz prezentowanego podczas wszystkich religijnych świąt. Gorliwie przemawiał do kamer, (wybiórczo) cytował Koran i przekonywał poddanych najstarszymi sunnami świętej księgi — tymi, które napisano jeszcze zanim Mahomet wkroczył na wojenną ścieżkę, a islam był tylko jedną z wielu sekt półwyspu arabskiego. Finansowano i "przekonywano" znawców prawa koranicznego, faqihów, by ich wyroki były przychylne państwowej interpretacji Koranu. Tak zwane "prawo szariatu" teoretycznie wciąż było w mocy, lecz na każde odstępstwo od niego w polityce znajdowano wytłumaczenie: cytat z Koranu, sunnę lub w skrajnych przypadkach wydawano fatwę.
2. Reformy gospodarcze - 15 mln
_____Młody Hassabi w kraju zastał dobrze rozwiniętą infrastrukturę, w szczególności tą służącą do wydobycia ropy naftowej. Jego ojciec był leniwy: wiedział, że siedzi na bogactwie, więc skupił się na jego eksploatacji, lekceważąc wszystko inne. Międzynarodowe korporacje same przybywały i same wydobywały towar. Widząc zagrożenie z tym związane, nowy władca stopniowo kładł kolejne tamy dla obcych firm; on sam, wraz z zespołem prawników i ekonomistów, zbudował od podstaw system podatkowy, nakładający na zagranicznych przedsiębiorców dodatkowe taryfy i opłaty w zależności od wielkości wydobycia, czasu jego trwania oraz ilości zatrudnionych weń obywateli państwa. Umowy ostrożnie renegocjowano, starając się utrzymać atrakcyjne warunki dla inwestycji, lecz przy tym zmusić obcokrajowców do zatrudniania miejscowych i pozostawiania na miejscu większych pieniędzy.
_____Nowe pokolenie, chowane przez lata, miało zapewnioną nie tylko edukację, lecz i ułatwiony start w biznesowe życie. Przez pierwszy rok funkcjonowania firmy założone przez obywateli były zwolnione od podatków pod warunkiem przedłożenia business-planu i jego akceptacji przez komisję, zatrudnienia określonej liczby pracowników oraz utrzymania tego zatrudnienia przez określony czas. Właściciele firm mogli również liczyć na państwowe pożyczki o niskim oprocentowaniu, także na jasno określonych warunkach i zasadach.
3. Imigracja i rekrutacja do sił zbrojnych - 5 mln
_____Karzegistan zamieszkiwało zaledwie sześćdziesiąt tysięcy osób: mniej niż niejedno europejskie miasto. Populacją jak i powierzchnią państwo przypominało San Marino, lecz było w znacznie trudniejszym położeniu, będąc otoczonym przez trzech niezbyt stabilnych sąsiadów. Zachęcenie większej ilości imigrantów do osiedlenia się w kraju było ważnym punktem panowania Hassabiego. Utworzono biuro turystyczne i imigracyjne oraz ułatwiono procedury prawne zezwalające na otrzymanie obywatelstwa. Jedną z najłatwiejszych możliwości ku temu jest zaciągnięcie się do armii, co jest możliwe praktycznie od razu po przeprowadzeniu testów sprawności oraz "background check" — przypominało to trochę rekrutację do Legii Cudzoziemskiej, z tą różnicą, że o obywatelstwo można ubiegać się po roku służby. Dla miejscowych bezrobotnych przygotowano również premie pieniężne oraz obniżkę podatków za zaciąg do zawodowej służby wojskowej. Podobnie "pożądani" są pracownicy wydobycia ropy naftowej, zawodowcy sektora rolniczego oraz pracownicy sezonowi.
5. Wyszkolenie armii
_____Karzegistan nie szczędzi środków na musztrę swoich sił zbrojnych, pragnąc zadbać o ich skuteczność.
W spotach reklamowych biorą udział komandosi Plutonu Rozpoznania, część Kompanii Zmotoryzowanej, siły powietrzne oraz marynarka wojenna. Pokazani zostają:
- komandosi SOF ćwiczący walkę w bliskim dystansie, czyszczenie zabudowań oraz snajperzy strzelający do celu,
- piechota zmotoryzowana korzystająca z nowo zbudowanych fortyfikacji,
- helikoptery patrolujące wybrzeże,
- ćwiczenia strzeleckie okrętów patrolowych,
- przelot i akrobacje powietrzne samolotów odrzutowych,
- ćwiczebne bombardowanie w wykonaniu CAS,
_____Głos z offu omawia pokrótce każdą z pokazanych jednostek oraz ich sprzęt i wielokrotnie namawia do zaciągnięcia się, oferując stałe zatrudnienie, przeszkolenie, wikt i opierunek, godziwe zarobki oraz ciekawe zajęcie.
Doktryna defensywna:
- Stand your ground, 50 mln

Doktryna ofensywna:
- Dowodzenie przez zadanie, 70 mln

6. Turystyka - 10 mln
_____Wzorem Dubaju, zbudowanego na petrodolarach, Karzegistan próbuje stać się potentatem na rynku turystycznym. Dostęp do morza, wysoka temperatura oraz relatywnie niskie zanieczyszczenie powietrza (oczywiście z dala od rafinerii) stanowią mocną bazę dla rozwoju turystyki. Dla przedsiębiorców inwestujących w turystykę państwo gwarantuje szczególnie atrakcyjne warunki; oprócz uprzednio wspomnianych pożyczek i ułatwień podatkowych można uzyskać również darmową reklamę medialną nowego ośrodka. Zespół ekonomistów prowadzi uprzednio badania rynkowe dla rozpisania stosownych umów i warunków, ukierunkowania państwowych wydatków oraz sprawdzenia ich odbiorców,
7. Budowa fortyfikacji drugiego poziomu w Mazargan - 32 mln (-20% z doktryny)
W konstrukcję angażowani są przede wszystkim lokalni wykonawcy.
Cechy państwa dla inwestycji: amerykańska szkoła ekonomiczna, szczególnie rozwinięta infrastruktura, wysokie bezrobocie.

Wydatki razem: 212 mln
Pozostaje: 12,8 mln
Last edited by Bocian on Fri May 22, 2020 10:41 pm, edited 4 times in total.

User avatar
Edek
Gracz
Posts: 424
Joined: Sat Sep 08, 2012 2:10 pm

Re: When Diplomacy Fails - Temat Główny Gry

Post by Edek » Fri May 22, 2020 11:11 am

Zagoria - tura 0
Gracz: Edek


* przypominam jak biednym krajem jestem i, że te 30mln to tak naprawdę w chuj hajsu.

Mam 38,132mln


15 mln - INFORMATYCZNY SYSTEM STATYSTYKI GOSPODARCZEJ ISEE
Nazwa nudna, ale program kluczowy. Gospodarka centralnie sterowana ma wiele wad, wiele wąskich gardeł, i te gardła będę starał się rozszerzyć za pomocą wszelkich dostępnych środków. W tym przypadku środkiem będzie system ISEE, a problemem strukturalne wady zarządzania.

Otóż w gospodarce centralnie planowanej, z określonymi urzędowo cenami towarów oraz z innymi niż zysk kryteriami oceny, nadzwyczaj często dochodzi do sytuacji w której cena produktu nie odpowiada zupełnie kosztom jego produkcji. Do sytuacji w której masa badziewia zalega na półkach bo fabryka woli produkować je zamiast dobrej, ale bardziej skomplikowanej rzeczy której miesięczna produkcja schodzi w 5 dni. I tak dalej, i tym podobnie.

ISEE ma zapobiec tym sytuacjom w następujący sposób: każdy zakład produkcyjny, każda placówka handlowa dostaje komputer. Generalnie komputery w Zagorii są czymś raczej powszechnym, ale za to duuużo do tyłu - rok 2008 to czas w którym sprzęt elektroniczy raczej na stałe gościł w sporej częsci nawet biedniejszych domów. Dodatkowo zamówiony zostaje zagraniczny program, w którym mają być wpisywane wszystkie koszty – stałe, jak wynagrodzenia, utrzymanie, naprawy, media itp. i zmienne jak ceny surowców i komponentów. Ma wpisać także co i ile produkuje lub sprzedaje.
Powyższe dane wędrują łączem internetowym do Ministerstwa Gospodarki, które dostaje dużą serwerownię, kilkaset stanowisk roboczych i program - narzędzie do statystycznej analizy tych danych. Oczywiście ludzi trzeba odpowiednio wyszkolić do obsługi systemu, ale świadomość informatyczna raczej powinna istnieć - więc nie powinna do być jakieś pojebaie trudne.

W ten sposób dane o CAŁEJ produkcji i CAŁEJ sprzedaży wędrują do ministerstwa, gdzie są analizowane. Wyznacza się faktyczne koszty wytworzenia produktów, sprawdza się ich sprzedawalność, nakazuje korekty cen czy wyznacza kierunki rozwoju na podstawie produktów notujących najlepszą sprzedaż. Określa, gdzie inwestycje są najpilniejsze, organizuje działania dla zmniejszenia kosztów lub podniesienia wydajności. Dane te służą też do ograniczenia szarej strefy, która u komunistów bywa szczególnie rozrośnięta – dostajecie tyle surowców, a produktu wychodzi jakoś mało, co się dzieje towarzyszu dyrektorze? Towarzyszu kierowniku, nie zwracajcie uwagi na tę lampę tylko zastanówcie się, czemu sprzedajecie tylko ¾ tego towaru który dostajecie?Ograniczy też raportowanie hurraoptymistyczne – skoro wyrobiliście 300% normy, to czemu odbiorcy wpisali u siebie tylko 50%? Dodatkowo raporty zbyt optymistyczne mają być gruntownie badane pod kątem rzetelności, socjalizm ma działać, a nie marzyć o działaniu

Ogólnie, ISEE przekształca niesterowalny konglomerat przedsiębiorstw, zakładzików, sklepów itp. w coś, co faktycznie można określić mianem gospodarki centralnie sterowanej, tworzy de facto jeden wielki zakład produkcyjno – handlowy Zaggoria. Jest narzędziem za pomocą którego jeden ośrodek może faktycznie zarządzać gospodarką. Oczywiście dalej nie będzie takie zarządzanie dorównywać gospodarce rynkowej, ale powinno być lepsze od tego co było.
10 mln - Kreacja małych i średnich przedsiębiorstw
Kraj raj jest jaki kaażdy widzi, wielki fabryki swoim dymem zasnuwają niebo, a zapewne zwykły robotnik nie ma czym dupska podetrzeć. Analiza rynku poparta ISEE wraz z tworzeniem niewielkich zakładów o charakterze spółdzielczym być może pomoże ludowi Zagorii w częstszym otrzymywaniu artykułów pierwszej potrzeby. Same spółdzielnie dostają dofinansowania od państwa po wykazaniu celu działalności i pomysłu na to jak wpasować się w daną część rynku która niedomaga. Stanowczo tępię tutaj tez kolesiostwo, wygrać mają najlepsi.
6mln - No klasyka, czyli badania geologiczne.
Zagoria to zagłębię przemysłowe więc surowców u mnie co niemiara i wszystko nie zostało też odkryte. Zlecam badania geologiczne na terenie całego kraju, jeżeli jest możliwość do również na terenie morskim.

2mln - Skelpy przyzakładowe
Program przewiduje zakładanie sklepów przyzakładowych w których można zaopatrywać się w produkty przemysłowe produkowane w danej fabryce dla przeciętnych zjadaczy chleba.
2mln – Turystyka wewnętrznokrajowa
Przeznaczam na rozwój turystyki wewnętrznokrajowej. Wykreowane mają zostać zręby systemu wczasów pracowniczych, póki co dla najlepszych pracowników, ale z czasem i dla reszty. Zobaczymy jak pomysł się przyjmie.
1mln – Loteriady
Przeznaczam na loterie różnego rodzaju. Ludzie za naprawdę drobne pieniądze mogą zakupić losy i wygrywać różne rzeczy. Od produktów luksusowych, przez jakieś elitarne produkty spożywcze (zapas brzoskiwni w puszkach?) na pieniądzach skończywszy, raz na kwartał jest losowany samochód.
1mln – Nagrody
Kult pracy to podstawa socjalizmu. Dlatego też najlepsi pracownicy muszą zostać docenieni. Jednak wraz z wprowadzeniem ISEE przodownicy pracy nie mogą lecieć w chuj, a jeżeli lecą to mają być szybki i brutalnie pacyfikowani. Ci jednak którzy wykonują uczciwie swoją pracę mają być godziwie nagradzani.
0,132 - Rewitalizacja partku w Czernogorsku
Zniszczony park w stolicy od lat straszył mieszkańców. Po latach zdecydowano się na jego odbudowę ;)

Ratesu
Gracz
Posts: 121
Joined: Sun Jan 21, 2018 5:56 pm

Re: When Diplomacy Fails - Temat Główny Gry

Post by Ratesu » Fri May 22, 2020 7:31 pm

Królestwo Myrtany - TURA 0
Gracz: Ratesu
Ideologia: Monarchia parlamentarna, umiarkowana prawica, izolacjonizm
Przychód miesięczny: -
Budżet: 86,208 mln
Poziomy wydatków socjalnych: minimalny 25%, wystarczający 32%, maksymalny 42%
Stolica: Khorinis

Rozwój High-Tech (30 mln)
Patrząc, że dla moich ludzi obecny przemysł nie jest atrakcyjny, bo w sumie dla kogo taki przemysł jest fajny, a nie chcę też ściągać Zagoryjczyków, żeby pracowali w przemyśle, no bo jeszcze by mi rozpoczęli rewolucje i inne komunistyczne pierdoły. Dlatego też inspirując się swoim pomysłem z poprzedniej sesji, stawiam na rozwój przemysłu wysokich technologii. Jest bardziej opłacalny i daje większe możliwości.
Wspieram zakładanie fabryk przez zagraniczne firmy poprzez granty, dotacje, pożyczki. Oczywiście dając je za wytworzone wartościowe miejsca pracy, udział instytucji naukowych z Myrtany. Przez wartościowe miejsca pracy rozumie się miejsca pracy o odpowiednich zarobkach, które pozwolą być alternatywą dla pracy w turystyce czy usługach. Warunkiem w większości przypadków będzie też mniejsza szkodliwość dla środowiska. W dodatku będzie ważny aspekt wciągnięcie jak największe lokalnych dostawców. Chcę też, żeby niwelować tym import, choć wiem, że to będzie ciężkie i czasami nieopłacalne. Pieniądze też wspomogą rozwój produkcji albo jej zaczęcie przez moich ludzi, którzy mają dobre pomysły i przedstawią efektywne plany rozwoju. Daje im też granty, dotacje czy pożyczki. Możliwością dla wszystkich zakładających jest ulga od podatku, ale nie z całości przedmiotu opodatkowania. Zabezpieczeniem przed zabraniem tych pieniędzy są wysokie kary, a moje świetnie rozwinięte służby wewnętrzne je wyegzekwują, jak będzie trzeba.
Pomoże mi tu: wydolna administracja i wysoka kultura pracy
Nauka (20 mln)
Przy przemyśle High-Tech potrzebne jest zaplecze naukowe. Dlatego finansuje rozwój uniwersytetów, ośrodków badawczych. Mają osiągnąć postawione cele, na które uzyskali dotacje. Moi urzędnicy będą patrzeć pod względem jakościowym cele, a nie ilościowym. Będzie też sprawdzanie wniosków dwuetapowo, żeby nie było, że kolega urzędnika dostaje dotacje, no chyba że wniosek jest na prawdę dobry. Dofinansowania dostaną też poszczególne projekty. Ci którzy dostali dofinansowanie składają raporty roczne z realizacji projektu.
Pomoże mi tu: wydolna administracja i wysoka kultura pracy
Infrastruktura (20 mln)
Tu nie popełnię błędu z poprzedniej sesji. Infrastruktura w moim kraju pewnie istnieje i powinna się mieć dobrze. Dlatego też te miliony chcę przeznaczyć na zwiększenie prędkości i bezpieczeństwa na kolei, zwiększenie przewozów kolejowych, w ogóle rozwój zbiorowej komunikacji, tak aby czas dojazdu był dobry. Punktualność transportu, bliskość parkingów, tak aby dojechać z jakieś dziury do najbliższego przystanku kolejowego czy autobusowego. Tam gdzie trzeba te pieniądze sfinansują zakup nowych pojazdów dla zbiorowej komunikacji. Dzięki temu chcę też budować świadomość, że lepiej jest korzystać ze zbiorowej komunikacji niż samochodów.
Pomoże mi tu: wydolna administracja, solidaryzm społeczny i (chyba) wysoka kultura pracy
Turystyka (15 mln)
Tu te pieniądze nie będą finansować jakiś wielkich atrakcji czy wielkiego rozwoju branży. Chcę żeby te pieniądze sfinansowały jakieś drobne renowacje dla obiektów historycznych, dofinansowania zagranicznej promocji, zachęt dla biur turystycznych, żeby tu ściągali turystów, polepszenie usług turystycznych.
Pomoże mi tu: wydolna administracja
ZOSTAJE: 1,208 mln

PrzemoC
Gracz
Posts: 103
Joined: Tue Aug 20, 2019 5:38 pm

Re: When Diplomacy Fails - Temat Główny Gry

Post by PrzemoC » Fri May 22, 2020 9:16 pm

Image SPOŁECZNA REPUBLIKA MOLATII - TURA 0
Gracz: PrzemoC
Ideologia: Teoretycznie socjalizm wypaczony przez nepotyzm
Rezerwa populacyjna: jeszcze policzę (ok. 1100)
Poparcie: 1,0
Duma: 1,3
Stabilność: 30%
Stolica: Bolabongo

Po zakupach tury "zero" zostaje mi 65,345 mln $ na inwestycje. Jak wiemy, z pustego to i Ungwebe nie zdefrauduje, więc fajerwerków tu nie uraczymy.

1) Budowa fabryki rur stalowych - 15 mln
Okazuje się, że dostałem za friko blueprinty na moździerz 120mm, ale brak mi fabryk wojskowych - taka placówka po dopłatach ma możliwość produkowania także rur i przyniesie mi 1 mln $ na miesiąc. Wolny, młody i utalentowany Ugnwebe do zarządzania się znalazł. Mała rzecz, a cieszy.

2) Fundacja im. Karasimira Ungwebe - 6 mln
Fundacja charytatywna, której celem jest zapewnienie dzieciom z najuboższych rodzin szansy na lepszą przyszłość. Fundacja działa w kraju, ale przede wszystkim za granicą. Pozwala na "adopcję na odległość" małego murzynka i zdalne opłacenie mu podstawowych potrzeb i np. nauki. "Adopcji" mogą dokonać zarówno osoby prywatne, jak i instytucje. Co więcej, jak się jest wystarczająco odważnym (i zamożnym), to można sobie faktycznie adoptować murzynka z domu dziecka na modłę Angeliny Jolie i Brada Pitta.

3) Działania antykorupcyjne (szeroko pojęte) - 20 mln
Co tu wiele mówić - wachlarz działań, które mają zapewnić poprawne działanie temu walącemu się państwu. Wspieranie działania służb wewnętrznych, inwigilacja, podsłuchy, łapanie łapówkarzy, nepotów, słowem: zrywamy z małą, czarną tradycją kopania pod sobą dołków i zaczynamy się cywilizować, czy się to krewnym i znajomym Ungwebów podoba czy nie.
Traity:
- świetnie rozwinięte służby wewnętrzne
- solidaryzm społeczny

- zorganizowana przestępczość
- wadliwa kodyfikacja prawa


4) Wprowadzenie prawa zwalczającego korupcję
Podobnie jak w komunizmie, pokażcie mi człowieka, a znajdę na niego paragraf. Wprowadzamy prawo, które dla osób defraudujących mienie państwowe i w inny sposób podpadających Karasimirowi poza standardową karą wprowadza opcję przepadku majątku na rzecz państwa. Jako, że przepisy w Molatii są napisane po łebkach, pozostawia sporo okienek. Poza faktyczną możliwością ścigania przestępców finansowych daje rządzącym i służbom wewnętrznym możliwość balansowania na granicy prawa i bezprawia.
Traity:
- świetnie rozwinięte służby wewnętrzne
- wadliwa kodyfikacja prawa

5) Budowa skansenu z narodowymi atrakcjami i safari - 15 mln.
Inwestycja w turystykę, która to stanowi już kilkanaście procent dochodu kraju, a może stanowić nawet więcej. Na najbardziej zacofanym, bezużytecznym w inny sposób obszarze tworzymy rezerwat, gdzie lokalni mieszkańcy mogą przyjmować turystów i ekipy programów dokumentalnych czy innych gości. Przy okazji biegają z dzidami jak ich dziadowie i pradziadowie oraz czczą lokalne głazy czy inne muzimu.
Ponadto, teren zasiedlamy typową dla safari fauną, którą turyści mogą podziwiać, a w razie posiadania większej ilości gotówki zastrzelić (za odstrzał najsłabszych osobników i trofeum jak wiadomo płaci się ekstra - działa w Puszczy Białowieskiej u Murzynów Europy, zadziała i tutaj).

Zostaje mi 9,345 mln $.

Ares
Gracz
Posts: 662
Joined: Sat Oct 13, 2012 5:01 pm

Re: When Diplomacy Fails - Temat Główny Gry

Post by Ares » Fri May 22, 2020 10:21 pm

Królestwo Zekistanu - Tura 0
Gracz: Ares

Na inwestycje tury zero zostało mi 43,708 miliona baksów.
Inwestycje tury 0:

1.Badania geologiczne:
Tak, bardzo oryginalne, przeszukuje cały kraj w poszukiwaniu potencjalnych złóż zasobów naturalnych, generalnie nigdy nie były prowadzone żadne badania na terenie kraju, więc podejrzewam że coś tam ciekawego na bank znajdę.
Zostaje do tego zatrudniona firma wyłoniona z przetargu, pierwszeństwo mają firmy naturalnie z krajów z którymi mam związki gospodarcze. Przede wszystkim liczy się równowaga pomiędzy kosztem wykonania, a jakością wykonywanej usługi. Wydaję na to zatrważającą sumę 30 milionów dolarów.

2. Odbudowa szkół.
Jak sama nazwa mówi, rozpoczynam projekt odbudowy szkół podstawowych w prowincji Kahror-Pacca, cel jest oczywisty.
10 milionów przeznaczam na faktyczną odbudowę szkół podstawowych w Kahror-Pacca, 3,708 przeznaczam na stworzenie reklamy, mającej na celu znalezienie chętnych wolontariuszy do nauki dzieci, najlepiej z krajów muzułmańskich, acz inne też nie zawadzą. Do odbudowy wykorzystuje tanią siłą roboczą, którą naturalnie jest rzesza bezrobotnych w mym pięknym kraju. W sumie na całość idzie 13,708 mln. USD.
Cecha negatywna: Wysokie bezrobocie

Pozostaje mi piękne okrągłe 0 baksów. :D
Image

Image

Primus Pilus
Gracz
Posts: 27
Joined: Wed Aug 07, 2019 2:04 pm

Re: When Diplomacy Fails - Temat Główny Gry

Post by Primus Pilus » Fri May 22, 2020 10:38 pm

Republika Afrenii- TURA 0
Gracz: Primus Pilus
Ideologia: dyktatura prezydencka
Przychód miesięczny: 58 mln
Budżet: 100 mln
Poziomy wydatków socjalnych: minimalny 17%, wystarczający 27%, maksymalny 37%
Rezerwa populacyjna: będzie policzona
Poparcie: 1.2
Duma: 1.4
Stabilność: 65%
Stolica: Kinsela
Cechy państwa:

+
Wysoka kultura pracy
Słabe związki zawodowe
Świetne służby wewnętrzne

-
Handel narkotykami
Handel ludźmi
Populistyczna opozycja
Grupy przestępcze
Katastrofy naturalne20 mln
Poszukiwania złóż naturalnych zarówno na lądzie, jak i w obszarze morskim Republiki
45 mln

Narodowy Program Aktywizacji i Rozwoju
Obejmuje on przede wszystkim dotacje dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, w formie bezzwrotnych pożyczek rządowych, oraz w drugim aspekcie jest to pakiet ulg dla nowych przedsiębiorców. Ulgi obejmują przede wszystkim uproszczenie formalności wymaganych do założenia działalności oraz objęcie okresem ochronnym całkowitym od podatków przez 2 lata, następnie połowicznym przez następne 2 lata, aż do osiągnięcia pełnego opodatkowania po 4 latach.

Ponadto dla nowo zatrudnianych w istniejących już firmach, państwo pokryje 15% wynagrodzeń przez pierwszy rok pracy.
15 mln
Dotacje dla rolników celem modernizacji/powiększenia istniejących gospodarstw. Dodatkowe 5 mln zostanie przeznaczone dla gospodarstw przekwalifikowujących produkcję całkowicie.
10 mln
Szeroko rozumiana inwestycja w infrastrukturę transportową kraju, z naciskiem na modernizacje transportu kolejowego i jego powiększenie przez nowe trasy, oraz wykorzystania rzeki przecinającej państwo, poprzez stworzenie sieci koneksji promowych zarówno celem przepraw, jak i transportu po biegu rzeki.
5 mln
Jest to początek wdrażania inwestycji celem powiększenia możliwości zatrudnienia państwowych zakładów '4HOME, w pierwszym etapie postawione zostaną nowe fabryki wciąż ukierunkowane na małe AGD, jednak z czasem, wraz z nowymi sumami łożonymi na rozwój przewiduje się powiększenie asortymentu o całość wyposażenia domów, jak i obiektów przemysłowych, docelowo pragnąc również uruchomić produkcję sprzętu elektronicznego o wysokim zaawansowaniu.
Last edited by Primus Pilus on Sat May 23, 2020 12:52 pm, edited 1 time in total.

Post Reply