Zekistan

Post Reply
User avatar
Peeguła
Gracz
Posts: 88
Joined: Mon Aug 01, 2011 10:44 pm

Zekistan

Post by Peeguła » Mon Aug 01, 2011 11:02 pm

ZEKISTAN - PORAŻKA DO PORAŻKI, A UZBIERA SIĘ WIKTORIA


Zekowie przybyli na teren swojego dzisiejszego państwa w X wieku. Nie wiadomo kto im przewodził, jednak przybyli z terenu dzisiejszej centralnej Turcji. Szybko weszli w układy z Abbarami na zachodzie, których połączyły więzi na północy. Zasadniczo jednak obie społeczności się różniły. Usposobieni bojowo Zekowie reprezentowali sunnicki odłam islamu. Uważali jihad za swój święty obowiązek, co doprowadziło do wypraw przeciwko niewiernym w Altdorfie, w czasie kryzysu tego i wojny z kozakami czarnaruskimi. Zdobycze terytorialne były jednak wątpliwe, zaś jeńców było niewielu. Załamani rozwojem wydarzeń i brakiem poparcia Abbarów (wyprawy były przeprowadzone bez ich wiedzy i zgody) znaleźli kozła ofiarnego w przybyłych prawdopodobnie z Sudanu Afrenach, których afrykańskie wierzenia i czarny kolor skóry jasno świadczył o odmienności.
Wojna w XV wieku nie przyniosła nic poza śmiercią, zniszczonymi prowincjami i podziałami wewnętrznymi. Wojownikom nie przypadła ani chwała, ale dzielna śmierć w walce, gdyż formacje Zeków stosowały taktykę równie zacofaną jak krzyżowcy na Ziemi Świętej: zwartą formację, która miała niszczyć opór dzikusów. Tymczasem te dzikusy walczyły spieszone i wykorzystywały góry Gamsaru na swoją korzyść. Setki zeków ginęły, co wiązało się z dezaprobatą wodza Imperium Abbarów i Zeków, Zahira.
Gdy odsunął on w 1543 roku od władzy zekistańskich dowódców, ci odmówili wykonania rozkazu. Tak jawna i otwarta niesubordynacja spotkała się z szałem Zahira i wypowiedzeniem współpracy. Zekowie odpowiedzeli wyborem swojego króla, Fahdida I i utworzeniem własnego kraju - Zekistanu.
Przegrana wojna i zniszczenie ich stolicy, Bandar-Abbasu skutecznie zamknęły usta sunnitom, którzy - zhańbieni - musieli wycofać się z wojny.
Zasadniczym błędem zekistańczyków był brak wyciągania konsekwencji z własnych błędów. Nie było innego tak konserwatywnego i teokratycznego kraju jak ten. Zekistan ominął renesans, skierował się za to do islamskiego odpowiednika baroku. Setki ludzi osądzonych na herezję ginęło w strasznych okolicznościach. Nawet w XX wieku nie wprowadzono wolności słowa, a także obrzezano kobiety, co spowodowało śmierć wielu z nich i w następstwie wyraźny niż demograficzny.
W 1961 roku, ówczesny dyktator, imam Saddam Bahdar (uważający się za kolejnego proroka, mającego przywrócić chwałę imperium Mahometa) zaatakował Afrenię i Abarstan celem odtworzenia imperium sprzed 500 lat. Próba okazała się absolutną katastrofą. Bez nowoczesnych doktryn militarnych i broni setki żołnierzy Bahdara zginęło. Do walki wprowadzono nawet dziecięce bojówki, którym wmawiano, że jeśli trzymają w ręku Koran staną się kuloodporni. Na nic się to zdało, w kwietniu '61 upadła stolica Bandar-Abbas, która została wysadzona w powietrze, a pokój podpisano do końca roku. Kraj stracił kolejne 12% populacji i stolicę, która została przeniesiona na bagnisty obszar Kahroru do miasta Pacca, przemianowanego na Kahror-Pacca.
O dziwo, dyktator nie utracił władzy, a teokracja wciąż utrzymała się na wysokim poziomie. Nic jednak dziwnego, że na początku lat '90 w tak zacofanym społeczeństwie sidła rozwinęła Al-Qaida.
Przy jej udziale Saddam Bahdar został obalony, a w 1994 roku dyktatorem został Mohammad Jabour Al-Afad. Al-Afad jawnie wspierał terroryzm, umożliwił utworzenie Al-Qaidzie swoich obozów, podobnie jak i innym ugrupowaniom terrorystycznym. Widząc to, kraj stał się w 2004 roku celem inwazji sił koalicyjnych: USA, Wielkiej Brytani, Kanady, Australii, Czech, Polski i Hiszpanii. W cztery dni cały kraj został opanowany, a sam Al-Afad zginął w nalocie.

Po 4 latach okupacji, siły USA wybrały demokratyczny, prawicowy rząd Zekistanu i przywróciły stanowisko Króla, które objął Dżalal z dynastii Din, obalonej przewrotem wojskowym w 1949 roku. Wycofując się w 2009 roku, siły USA, Wielkiej Brytanii i Polski zaproponowały korzystne dla kraju umowy handlowe. Czy Król powróci do tradycji wojowniczego plemienia sprzed lat? Czy Zekistan wydostanie się z dziury gospodarczej? Czy odzyska stanowisko na arenie międzynarodowej?


GOSPODARKA:
Słabo, słabo. Gospodarka sporo poniżej średniej rozwoju, wyniszczona wojnami, dodatkowo z niewielkim potencjałem. Owszem, odpowiednia polityka może spowodować duży rozwój przez, powiedzmy, dwa lata - bo w tej chwili nowy obwoźny sprzedawca oznacza duży rozwój - lecz potem archaiczna struktura społeczna i silny wpływ religii na gospodarkę dadzą o sobie znać jako hamulce. Inna sprawa że obecnie odpowiednia polityka jest konieczna, inaczej ludzie mogą się zdenerwować.
Turystyka ma przed sobą umiarkowane perspektywy, bo w Zekistanie wielu ciekawych rzeczy nie ma. Ale zawsze może być lepiej niż jest. Co do wojny, cóż, gospodarka przeżyje, gorzej z morale ludzi.
SOCJAL:
Całokształt usług publicznych leży w gruzach. Wszystkie dziedziny cierpią na podstawowe braki, w tym najbardziej podstawowy - brak pieniędzy. Cała sytuacja może tak trwać, ale jeśli ma zacząć się polepszać, trzeba kasy. Poziom socjalu:
minimalny 15%, wystarczający 20%, maksymalny 45%
UWAGA - polepszanie systemu wymaga dodatkowych wydatków poza socjalemKrólestwo Zekistanu
Ustrój: Silna monarchia, ale o podłożu konstytucyjnym, 1 izba, 200 miejsc, de facto absolutyzm, stanowisko Króla, izolacjonizm (gdy poparcie przywódcy jest mniejsze niż 1,2 wypowiedzenie wojny zmniejsza dumę narodową o 0,4)
Baza Rekrutacyjna: 1225 ludzi, 14 ludzi na miesiąc
Populacja: ok. 150 tys., roczny przyrost to ok. 2600 rocznie
Początkowa populacja: 1507 ludzi
Bazowa duma narodowa: 0,8
Bazowa popularność przywódcy: 1,0
Budżet militarny: 3 miliardy
Szczególna cecha terenowa (zwiększa prawdopodobieństwo na jej wylosowanie): Lis pustyni
Początkowy dochód miesięczny:
SEP - 44 mln; 85% SEP ogólny, 15% SEP turystyczny
Przedsiębiorstwa państwowe - 6 mln.
Razem 50 mln.
Demografia: 79% zekowie, 12% abbarowie, 2% wikingowie, 7% mieszanka z całego świata, głównie USA, UK i Polski.
Religia panująca: Islam, teoretyczna wolność wyznania.
Bazowi partnerzy handlowi: USA, Wielka Brytania, Polska, Hiszpania, Rumunia i Bułgaria
System Władzy: Funkcjonuje parlament jednoizbowy z 200 miejscami. Władzę sprawować mogą jedynie muzułmanie. Parlamentowi przewodzi marszałek Mohhamad Ifahizir, zaś rolę głowy państwa pełni Dżalal ad-Din. Kraj ma przyjętą konstytucję. W realiach gry należy korzystać z konstytucji dowolnego kraju Zatoki (naturalnie z wyłączeniem rzeczy zbieżnych z wypisanymi w danych państwa)
PKB na osobę: bardzo niskie, kraj w gruzach
Sugerowana gazeta główna: Zek al-haban
Sugerowana stacja radiowa: brak
Sugerowana stacja telewizyjna: brak
Sugerowana nazwa sił zbrojnych: NDFZ (National Defensive Force of Zekistan), NDAFZ (National Defensive Aerial Force of Zekistan)
Zdolność transportowa: niska (2 kompanie korpusu ekspedycyjnego na lądzie, tylko do prowincji przyległych chyba, że GM zadecyduje inaczej)
Poziom państwa: bardzo słabe, upadłe gospodarczo i politycznie
Inne: W kraju wciąż znajdują się instruktorzy NATO. Państwo powinno liczyć na szczególnie wysokie zniżki od tych krajów, jednak powinno mieć trudności z nabywaniem najnowocześniejszego sprzętu z powodu niestabilnej sytuacji.
Wiek męski to standardowe 18 lat, kobiety mają jedynie podstawowe prawa samostanowienia o sobie. Brak praw wyborczych i możliwości wykonywania wielu zawodów.
Zekistan nie prowadził badań geologicznych na swoim terytorium


SPIS PRZEDSIĘBIORSTW PAŃSTWOWYCH:
Nazwa/Dochód/Branża/Rozmieszczenie geograficzne
National Tools Manufacture/4 mln/Narzędzia i elementy metalowe/Kahror-Pacca
Muhammad Bakery/2 mln/Piekarnia/Muhammad

Przynależność traktatowa:
ONZ: Tak
Dodatkowe organizacje ONZ: Tak, członek Grupy Zarządzającej UNESCO
Konwencja Wiedeńska o Prawie Traktatów: Jeden z czołowych sygnatariuszy i inicjatorów, członek zespołu budującego treść końcowego brzmienia konwencji
Konwencja Wiedeńska o Stosunkach Dyplomatycznych i Konsularnych: Tak
Konwencja o Prawie Morza z Montego Bay: Nie, status obserwatora
Konwencja Ottawska o Nieużywaniu Min Przeciwpiechotnich: Tak
Commonwealth: Nie
Dodatkowo: Brak

Prowincje (do skopiowania i ew. edycji przez gracza):
Marawi 0/8/1, B
Muhammad 1/25/15, B, 5 ludzi
Karhor Pacca 2/28/35, B, L, 4 ludzi
Zellige 0/13/10, B, 2 ludzi
Bandar-Abbas 0/19/33, B, 3 ludzi
Karichar 0/7/6, L

Post Reply