Ogłoszenia gm-owskie sesji IX

Post Reply
Edek

Ogłoszenia gm-owskie sesji IX

Post by Edek » Sun Sep 23, 2018 9:43 pm

Mogę poinformować z radością, że w tym momencie, tj. 23 września 2018 roku o godz. 21:37 rusza IX edycja When Diplomacy Fails!
Rozpoczynamy więc faktyczne kreowanie armii, od dziś można mnie męczyć z pytaniami odnośnie zniżek :). No i klasycznie, zgodniez tradycją
Have fun... i niech siła polityki oraz czołgu będą z wami!

UWAGA UWAGA!
Wszyscy grający mają tylko jeden faktyczny obowiązek: w podpisie na tym forum należy umieścić wyraźny napis kim się gra, co tyczy się nie tylko państwa, ale i przywódcy w jakiego wciela się gracz wraz z linkiem do historii swego kraju!

Edek

Re: Ogłoszenia gm-owskie sesji IX

Post by Edek » Wed Sep 26, 2018 5:06 pm

Armie wszystkich graczy chce mieć przedstawione w jakiejś formie do niedzieli 30.09. Wstępną datą publikacji armii jest piątek 05.10, wraz z nią rozpoczniemy inwestycję początkowe, które chciałbym rozliczyć w weekend. Każdy dzień spóźnienia z armią będzie owocował podnoszeniem dolnego przedziału lojalności dowódców o 25 :)

rince
Game Master

Post by rince » Sun Oct 14, 2018 2:00 am

Kilka spraw ekonomicznych, głównie dla nowych graczy.

Po pierwsze, wszystko co dotyczy gospodarki idzie przeze mnie. Mnie pytacie o koszty inwestycji, ja udzielam porad, określam poziomy opłacalności przy umowach międzynarodowych, wreszcie podsumowuję wzrosty (oprócz własnego).

Od tej zasady są dwa wyjątki. Poziomy opłacalności przy dealach ze mną ustala Edek, bo ja waszych znać nie mogę, a własne ustalać też głupio.
Do tego na pewno będziecie mieli jakieś wydatki do ukrycia. Wywiad w sąsiednim kraju, akcja dywersyjna, budowa laboratorium broni biologicznej - takie rzeczy trzeba sfinansować. Jest na to kilka sposobów. Można napisać "wydatki na bezpieczeństwo państwa" i niech inni zgadują co knujecie. Można też ukryć to w wydatkach na socjal lub jakiś program gospodarczy. Wtedy procedura jest taka: idziecie do Edka, mówicie mu co i jak, a ze mną się rozliczacie jakby nigdy nic. Przy podsumowaniu gospodarczym wysyłam Edkowi tekst podsumowania, a on pamiętając że kasa poszła gdzie indziej obniża wzrost wyliczony przeze mnie.

Następnie. Podsumowanie gospodarcze jest co 3 tury, rozliczacie się za pomocą arkusza rozliczeniowego, który znajdziecie w paczce WDFa. Arkusz powstał z inspiracji naszego chwalebnego GM-a, który grając w poprzedniej sesji tak się mylił w rozliczeniach, że stwierdziłem że audytu z tekstu robić nie zdzierżę. Arkusz poza ułatwieniem mi robienia podsumowań i audytów powinien być też dobrym narzędziem do zarządzania wydatkami dla was.
Jeśli ktoś ma jakieś pytania, czegoś nie rozumie i potrzebuje szkolenia, pisać do mnie śmiało.

Dalej. Traconia i Molatia jadą według zasad dla krajów kapitalistycznych, gdyż obie mają gospodarkę rynkową, choć wolne te rynki nie są. Według zasad stricte komunistycznych prowadzony będzie tylko KRWN.

Zachęcam do przeczytania tutoriala gospodarczego, który obowiązuje, z tym zastrzeżeniem że wszystkie liczby bezwzględne nie są takie bezwzględne, podlegają losowaniu, a to co jest to raczej orientacyjne średnie.

rince
Game Master

Post by rince » Wed Nov 07, 2018 11:33 pm

Krótkie wyjaśnienie obsługi arkusza rozliczeniowego dla tych którzy nie doczytali na czacie.

W kolumnie na wydatki gospodarcze mamy część pól zaznaczonych kolorkiem. Tam wpisujemy wydatki, które ciągną się przez więcej niż 1 turę. Jeden wiersz przeznaczamy na jeden cel wydatkowania pieniędzy. W ten sposób nie musimy liczyć na koniec ile wydaliśmy na ten cel, bo arkusz po prawej stronie w podsumowaniu policzy to za nas.
Stanowczo nie wpisujemy wydatków na dwa różne cele w jeden zakolorkowany wiersz.
Wydatki na jedną turę idą poniżej, tam gdzie nijakich kolorków nie ma, i musicie sami przepisać kwoty do podsumowania po prawej.

Post Reply